Од 28. новембра до 03. децембра, Канцеларија за поклоничка путовања Епархије ваљевске реалозовала је још једно поклоничко путовање у Египат, тачније – у Каиро, Александрију и на Синај. Двадесет осам путника, предвођених протонамесником Славком Обрадовићем и водичем Јованом Петровићем, посетили су светиње из најранијег хришћанског периода, начинили подвиг попевши се на врх Синаја, поклонили се моштима више светитеља, али и видели главни град Египта, у којем живи и до 20 милиона становника.
Са благословом Епископа ваљевског Исихија, поклоници су прво посетили престоницу Египта, Каиро, град контраста, од луксузних и екстремно богатих насеља до неописиво сиромашних и прљавих делова, препуних просјака и бескућника. Поред Гизе са незаобилазним пирамидама, путници су обишли и хришћански део града: пећину где се скривала Света породица, бежећи од Ирода, затим Висећу цркву (посвећену Богородици) из II века, као и Манастир Светог Георгија, некада познат као Египатски Вавилон.
Осим Каира, у којем су поклоници провели више дана, видели су и знаменитости Александрије, центра истоимене Патријаршије; Патријаршијску цркву посвећену Благовестима и Манастир Светог Саве Освећеног, где се налази и стуб за који је била везана, а потом и мучена Света Екатарина. Занимљиво је да је у том манастиру Свети Нектарије Егински рукоположен за свештеника крајем XiX века. Сусрели су се и са Митрополитом Германосом и провели време у срдачном разговору.
Манастир Свете Екатарине на Синају, који се налази усред камените пустиње, био је главни циљ овог поклоничког путовања. Подигла га је царица Јелена, мајка Светог цара Константина, а међу ктиторима и дародавцима су и Свети краљ Милутин Немањић и Свети кнез Лазар Хребељановић. Поред моштију Свете Екатарије, поклоници су целивали и мошти Светог Стефана Синаитског, свеца који се упокојио у седећем положају, а чије нетљене мошти су тако и положене. Посебан доживљај било је пењање на Мојсијев врх, најсветије место у Јевреја, тачку на којој му је Господ дао таблицу са 10 Божјих заповести. Успон има 8 км, веома је тежак и и напоран, и у тамошњој капели, више свештенослужитеља, који су били међу путницима такође, служили су Свету Литургију. Мојсијев бунар, несагориву купину, богату манастирску ризницу, поклоници су имали прилике да виде. Међу путницима су били и: отац Георгије, игуман Манастира Лелић, отац Николај, сабрат Манастира Хиландар, протонамесници: Александар Вучај, архијерејски намесник посавски и Дарко Ђурђевић, архијерејски намесник други ваљевски и Аранђел Петровић, клирик Епархије жичке.
Путовање у Египат било је последње у овој 2024. години, а крајем године биће направљен план путовања за наредну годину.
Марина Марић